Proszę czekać

Zmiany w przeglądach technicznych pojazdów od nowego roku

Od 1 stycznia 2021 roku obowiązywać będą nowe zasady przeglądów technicznych pojazdów. Ministerstwo Infrastruktury wprowadza je z założeniem, że przyczynią się do dalszego uszczelniania systemu, aby na drogi wyjeżdżało jeszcze mniej pojazdów niesprawnych technicznie.

 

Nowe regulacje obejmują:

  • obowiązek sfotografowania pojazdu przez diagnostę: cztery zdjęcia całej bryły pojazdu (z przodu, z tyłu i z dwóch przekątnych) oraz jedno w środku, na którym musi być widoczna tablica rozdzielcza i przebieg;
  • obowiązek przechowywania tych zdjęć przez 5 lat;
  • możliwość udania się na przegląd na 30 dni przed upływem terminu ważności poprzedniego badania technicznego;
  • ustalenie terminu kolejnej wizyty w SKP, gdy pojazd przejdzie pozytywnie przegląd, w oparciu o datę wpisaną dokumentach, a nie o datę przeprowadzenia badania technicznego;
  • obowiązek uiszczenia przez właściciela pojazdu podwójnej stawki za przegląd przeprowadzony z opóźnieniem;
  • obowiązek przeprowadzenia przez diagnostę badania zgodnie z przyjętym zakresem czynności i przy pomocy wymaganego wyposażenia technicznego.

 

Dodatkowo każda SKP będzie kontrolowana raz do roku, a starosta powiatowy będzie zobowiązany do analizowania skarg, wniosków oraz statystyk dotyczących stacji. Wydawaniem uprawnień do realizacji przeglądów technicznych przez diagnostów samochodowych będzie zajmować się Transportowy Dozór Techniczny, do którego zadań będzie też należeć cofanie i odbieranie tych uprawnień.