Proszę czekać

Zachowaj bezpieczny odstęp!

Właściwy odstęp między pojazdami na szosie jest kluczowy dla bezpieczeństwa na drodze. Pokazują to dane z Niemiec z 2018 r.: w wypadkach, do których doszło z powodu braku właściwego odstępu, rannych było tam 71 tys. osób, a zginęło 216.


Polski kodeks drogowy nakazuje kierowcom „utrzymywać odstęp niezbędny do uniknięcia zderzenia w razie hamowania lub zatrzymania się poprzedzającego pojazdu”. To zapis bardzo ogólny. Jedynie w przypadku poruszania się w tunelu (i to dłuższym niż 500 m) ustawodawca jasno określił odstęp między pojazdami - w zależności od ich typów ma to być 50 m lub 80 m.


Polscy kierowcy zapis o niezbędnym odstępie interpretują więc różnie, nie zawsze w sposób, który gwarantuje, że będzie to odstęp bezpieczny. Czy więc odległość np. 20 metrów jest zawsze odpowiednia? Np. na autostradzie, gdzie samochody poruszają się z prędkością 140 km/h?


Na to pytanie odpowiada Thomas Gut, ekspert z zakresu wypadków drogowych w DEKRA: "Jako żelazną zasadę stosuje się połowę prędkości wskazywanej na prędkościomierzu w metrach. Przy prędkości 50 km/h wymagany odstęp wynosi więc około 25 metrów, a przy 80 km/h - 40 metrów. Przy szacowaniu odległości pomocne są słupki, które są stawiane przy krawędzi jezdni co 100 metrów. W przypadku wystąpienia mgły, silnych opadów deszczu, ośnieżenia albo oblodzenia nawierzchni należy znacznie zwiększyć odstęp od poprzedzającego pojazdu“.


"Zasada zachowania odstępu od poprzedzającego pojazdu obowiązuje ponadto także podczas wyprzedzania - wyjaśnia ekspert DEKRA. Oznacza to, że będąc na pasie przeznaczonym do wyprzedzania nie wolno zbyt blisko podjeżdżać do innych pojazdów. Na przykład przy prędkości 130 km/h i przy odstępie 15 metrów nie jest możliwe uniknięcie zderzenia, gdy pojazd poprzedzający gwałtownie zahamuje. Podczas wracania na dotychczas zajmowany pas ruchu należy pamiętać o tym, aby nie zajechać drogi wyprzedzanemu pojazdowi zachowując odpowiedni odstęp bezpieczeństwa z tyłu".


Więcej porad DEKRA z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego znajdziecie tutaj.