Proszę czekać

Twój styl jazdy może chronić środowisko!

Czy wiesz, że nawet prowadząc samochód z tradycyjnym napędem możesz przyczyniać się do ochrony środowiska naturalnego? Wszystko zależy od Twojego stylu jazdy.

 

  • Płynne prowadzenie samochodu przy niskich obrotach silnika, bez gwałtownego przyśpieszania i hamowania, wpływa na ograniczenie zużycia paliwa, a więc do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Nie mówiąc już o tym, że oszczędzasz wtedy pieniądze, bo rzadziej tankujesz.
  • Ważna jest również prędkość: różnica w średnim spalaniu na 100 km między prędkością 100 km/h a 160 km/ h wynosi około 4 litry.
  • W oszczędniejszej jeździe pomagają nowoczesne komputery pokładowe, na bieżąco dostarczające informacji o Twoim stylu jazdy. System nawigacji satelitarnej również pomaga jeździć oszczędniej: możesz wybrać najbardziej optymalną trasę z punktu A do B, kierując się nie tylko jej długością i czasem jazdy, ale też „ekonomicznością”.

 

Bardziej ekonomiczny, a więc przyjaźniejszy dla środowiska, będzie też samochód pozostający w optymalnym stanie technicznym. 

 

  • Regularne wymiany filtra, oleju i świec zapłonowych zawsze przeprowadzaj zgodnie z instrukcjami producenta.
  • Dobrym pomysłem jest też przeprowadzanie szybkiej kontroli ciśnienia w oponach przy okazji każdej wizyty na stacji benzynowej.
  • Warto też unikać przewożenia bagażników dachowych czy rowerowych, gdy już ich nie potrzebujesz (np. poza sezonem letnim). Zwiększają one masę i opór powietrza pojazdu, a tym samym wpływają na wzrost zużycia paliwa.

 

Fot.: Freepik