Proszę czekać

Przygotowanie motocykla do nowego sezonu - DEKRA

Wielu motocyklistów nie może już doczekać się rozpoczęcia sezonu, chociaż swobodne poruszanie się motocyklem może być ograniczone ze względu na aktualną sytuację epidemiczną.

Mimo to, już teraz należy sprawdzić jednoślad po zimie, aby początek nowego sezonu nie wiązał się z koniecznością kosztownych napraw. Eksperci DEKRA przygotowali listę rzeczy, którymi koniecznie należy się zająć.

  • Zawieszenie. Należy sprawdzić ustawienie amortyzatorów i sprężyn. Trzeba zwrócić uwagę, czy mocowania są stabilne oraz na ewentualne pęknięcia i na szczelność. Ważne jest, aby lewa i prawa strona były ustawione tak samo. Przy uniesionym przednim kole należy sprawdzić, czy układ kierowniczy działa swobodnie, czy zapadki są sprawne i czy nie ma zbyt dużych luzów.
  • Hamulce. Konieczne trzeba skontrolować grubość okładzin i klocków hamulcowych, jak też sprawdzić przewody hamulcowe pod kątem sprawnego działania, pęknięć, szczelności i przetarć oraz zweryfikować poziom płynu hamulcowego. 
  • Przeniesienie napędu. Łańcuch albo pasek trzeba sprawdzić przy uniesionym i obciążonym motocyklu. Należy zwrócić uwagę na to, aby łańcuch nie był zbyt mocno naciągnięty i był nasmarowany. Trzeba także sprawdzić przewody paliwowe pod kątem ich szczelności i przetarć.
  • Ogumienie. Należy dostosować ciśnienie powietrza w oponach i zwrócić uwagę na minimalną wysokość bieżnika. Ze względów bezpieczeństwa DEKRA zaleca, aby bieżnik miał przynajmniej 3 milimetry. Wentyle muszą być chronione przez nasadki zabezpieczające. Jeśli motocykl został zaopatrzony w nowe opony, wtedy na początku zalecamy spokojny sposób jazdy, ponieważ do momentu starcia impregnatu opon, będą one mieć pogorszoną przyczepność.