Proszę czekać

Ostrożnie na rowerze!

Okres letni zawsze oznaczał wzmożony ruch rowerzystów na ulicach. Pandemia koronawirusa sprawiła jednak, że poruszanie się jednośladem stało się jeszcze powszechniejsze i popularniejsze (w ostatnich miesiącach dochodziło niekiedy do sytuacji, że w sklepach dla cyklistów brakowało rowerów na sprzedaż!).

 

Obserwowana z roku na rok rosnąca popularność tej formy podróżowania i spędzania wolnego czasu oznacza też, że rosnąć będzie liczba wypadków z udziałem rowerzystów. Od 2016 roku do 2019 roku, zgodnie z danymi niemieckiego urzędu statystycznego, liczba rowerzystów, którzy odnieśli obrażenia ciała wzrosła w tym kraju o 7,5%, a liczba śmiertelnych ofiar wśród rowerzystów od roku 2010 zwiększyła w Niemczech o prawie 17%.

 

Gdzie na drodze na cyklistów czyhają największe niebezpieczeństwa? Oto lista przygotowana przez ekspertów DEKRA ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego.

 

 • Niebezpieczne skrzyżowania. Podczas wykonywania manewru skrętu rowerzyści bywają niezauważani przez kierowców, albo ich prędkość poruszania się jest nieprawidłowo oceniana przez kierujących pojazdami. Szczególnie źle wypadają na tym tle rowery o napędzie elektrycznym. Z tego powodu rowerzyści powinni przestrzegać kilku zasad:
  • poruszać się ostrożnie;
  • nie polegać wyłącznie na zasadach pierwszeństwa przejazdu/drodze z pierwszeństwem;
  • zawsze się upewniać, czy jest się widocznym dla innych uczestników ruchu drogowego.

 

 • Martwe pole. Nigdy nie należy zatrzymywać się z prawej strony obok oczekującego samochodu ciężarowego, albo obok niego przejeżdżać, lecz należy się zatrzymać z tyłu! W przeciwnym razie rośnie ryzyko wypadku na skutek braku widoczności w martwym polu. „Dla kierujących samochodami osobowymi, ciężarówkami i autobusami oznacza to, że skręcając w prawo należy postępować szczególnie rozważnie i ostrożnie. Należy być także przygotowanym na pojawienie się szybko poruszających się rowerzystów“, stwierdza Luigi Ancona, ekspert z zakresu badania wypadków w DEKRA.

 

 • Wolniej na zwężeniu szosy. Duże ryzyko wypadku występuje także na mało przejrzystych zwężeniach dróg (np. w ostrych zakrętach, w tunelach i na słabo widocznych odcinkach). W takich miejscach wszyscy uczestnicy ruchu drogowego, nie tylko rowerzyści, powinni poruszać się w sposób przewidujący i ograniczyć prędkość jazdy. 

 

 • Zachowanie odstępu. Zachowanie właściwego odstępu jest szczególnie ważne podczas manewru wyprzedzania pieszych albo rowerzystów. Kierowca samochodu musi pamiętać, że pieszy może nieoczekiwanie wykonać krok w bok, a rowerzysta nazbyt się wychylić, ścinając drogę.

 

 • Kontrola prędkości. Czynnikiem ryzyka jest także duża prędkość na wielu drogach rowerowych, będąca po części skutkiem rozwoju techniki rowerowej i rosnącej popularności elektrycznych jednośladów. Powoduje to wzrost niebezpieczeństwa wystąpienia kolizji. Wypadek w takich warunkach może prowadzić do poważnych obrażeń ciała. W większym stopniu są na nie narażone osoby starsze. Gdzie jest to konieczne, należy zredukować prędkość jazdy oraz - podczas poruszania się na rowerze - nosić kask ochronny, co zredukuje niebezpieczeństwo odniesienia poważnych obrażeń, jeśli już dojdzie do wypadku. 

 

Foto.: Freepik

 

Inne porady DEKRA dla uczestników ruchu drogowego znajdziecie w tym miejscu.