Proszę czekać

Nie bagatelizuj zjawiska aquaplaningu!

Często wystarczą tylko krótkie, ale intensywne opady deszczu, aby jezdnia zmieniła się w niebezpieczną ślizgawkę, ostrzegają analitycy z DEKRA. W przypadku, gdy woda nie spływa szybko, kierowcom zagraża szczególny rodzaj poślizgu: aquaplaning. Występuje on zawsze wtedy, gdy bieżnik przednich opon nie jest już w stanie dostatecznie szybko usuwać wody i pomiędzy kołami a jezdnią tworzy się klin wodny. Skutkuje to tym, że samochód staje się niesterowalny.

 

Oczywiście działy rozwoju u producentów ogumienia stale pracują nad optymalizacją zachowania się opon na mokrej nawierzchni, jednak prawa fizyki wyznaczają tutaj wyraźne granice. Z tego powodu, podczas prowadzenia pojazdu, nie możemy bagatelizować kwestii aquaplaningu - stwierdza Christian Koch, ekspert z zakresu ogumienia w DEKRA. Gdy na drodze zalega woda, wtedy należy stosować żelazną zasadę: zmniejszyć prędkość i trzymać kierownicę ustawioną na wprost.

 

To, jak szybko opona straci przyczepność do nawierzchni w dużym stopniu zależy od stanu jezdni, wysokości warstwy wody, ale także od ogumienia. Im niższy profil bieżnika, tym gorzej może być usuwana woda na jezdni. Ponadto efekt "pływania" pojazdu mogą także zwiększać zużyte amortyzatory - wyjaśnia rzeczoznawca DEKRA.

 

W takiej sytuacji opony nie przylegają w całości na jezdni, co sprawia, że pod kołami szybciej może się utworzyć klin wodny. W przypadku opon o bieżniku powyżej 3 milimetrów głębokości można przyjąć zasadę „od prędkości 80 km/h jazda przypomina narciarstwo wodne“. 

 

Efektu aquaplaningu można uniknąć przede wszystkim dostosowując prędkość jazdy do panujących warunków - podkreśla Christian Koch. I należy tak postępować już w sytuacji, gdy jezdnia jest pokryta warstwą wody, a nie dopiero wtedy, gdy już można zaobserwować niewielki opór podczas kierowania pojazdem. Poza tym zaleca się poważnie traktować ograniczenia prędkości i znaki ostrzegawcze. Szczególna ostrożność jest wskazana na drogach, gdzie występują koleiny albo zagłębienia, w których może gromadzić się woda.

 

Jeśli jednak przydarzy się nam efekt aquaplaningu, wtedy trzeba zareagować szybko, ale też rozważnie: niezwłocznie należy zdjąć nogę z pedału gazu, wysprzęglić i koniecznie ustawić kierownicę na wprost. W przeciwnym razie, gdy koła znów złapią przyczepność, pojazd może wypaść z drogi.