Proszę czekać

Korytarz życia na drodze – jak go utworzyć?

Zasada tworzenie korytarza życia jest prosta - jadąc lewym pasem, należy zjechać na lewą stronę jezdni, pozostali kierowcy powinni skierować się na prawo. Jednak to nie jedyna zasada, do której należy się stosować tworząc przejazd dla służb ratunkowych.

Gdy tworzy się korek na autostradzie pamiętaj by, zjechać na bok jeszcze, gdy kolumna samochodów się porusza. „Jeśli korytarz zostanie utworzony dopiero wtedy, gdy pojazdy się zatrzymają z uwagi na wykonywane manewry i niewielkie odstępy często marnotrawiony jest cenny czas” przypomina ekspert z zakresu badania wypadków drogowych Markus Egelhaaf.

Dodatkowo zaleca się, aby zachowywać trochę większy odstęp od poprzedzającego pojazdu. Wtedy podczas postoju łatwiej zjechać dalej na bok, gdy muszą przejechać większe pojazdy służb ratunkowych, na przykład straży pożarnej. Markus Egelhaaf ostrzega także przed natychmiastowym likwidowaniem korytarza życia zaraz po przejechaniu pojazdu uprzywilejowanego.

„Często poruszają się za nim jeszcze kolejne auta służb ratowniczych, policja, straż pożarna albo pojazdy holownicze, którym nie można zablokować drogi przejazdu. Korytarz życia musi istnieć tak długo, aż ruch drogowy znów stanie się płynny.“

W przypadku nieprzestrzegania tych przepisów grożą słone kary. Kierujący mogą zostać ukarani mandatem w wysokości 500 zł oraz 6 punktów karnych.