Proszę czekać

Jazda na e-rowerze zimą jest coraz modniejsza A co zrobić, by była też bezpieczna?

Wzrost zainteresowania rowerami o napędzie elektrycznym nie wyhamowuje. Na koniec 2021 roku po niemieckich drogach poruszało się już około dziewięć milionów rowerów elektrycznych. I coraz więcej rowerzystek i rowerzystów, także w okresie zimowym, wyciąga z piwnicy swój jednoślad. Ma to pozytywny wpływ na klimat, pozwala zachować kondycję i jest po prostu modne. Ekspert DEKRA z dziedziny rowerów Jochen Hof podaje kilka wskazówek, na co należy zwrócić uwagę podczas poruszania się zimą na e-rowerze.

 

Zasadniczo także zimą można poruszać się rowerami o napędzie elektrycznym, jeśli byśmy się odważyli na jazdę także na zwykłym rowerze“, stwierdza Jochen Hof. Generalnie należy dostosować swój styl jazdy do mokrych, zabrudzonych albo oblodzonych dróg i ulic. Oznacza to, że nie należy gwałtownie ruszać z miejsca, w zakręty powinno się wchodzić z mniejszą prędkością, prowadzić pojazdy w sposób przewidujący, zwracać uwagę na śliskie liście i gołoledź (oblodzenie mostów) i ostrożniej, niż na suchej nawierzchni, jezdni używać hamulców. Z uwagi na większe niebezpieczeństwo upadku zdecydowanie zaleca się zakładanie kasku ochronnego. Odblaskowa odzież, kask, torby albo kamizelki ostrzegawcze w kontrastujących lub neonowych barwach zapewniają większe bezpieczeństwo, przede wszystkim przy złej widoczności.

 

„Początkujący rowerzyści już przy pierwszych opadach śniegu powinni się przyzwyczajać do poruszania się po śliskiej jezdni. W przypadku śniegu pomocne może okazać się nieco niższe ustawienie siodełka, aby łatwiej można się było podeprzeć nogami, gdy rower wpadnie w poślizg“, stwierdza rzeczoznawca. „Zimą ważne są profilowane opony posiadające odpowiednią wysokość bieżnika. Aby opony miały dobrą przyczepność można obniżyć ciśnienie powietrza do wartości minimalnej. Zwiększy to powierzchnię styku opony z nawierzchnią i zapewni na śliskim podłożu większą stabilność".

 

„Jeśli zimowa wyprawa na jednośladzie ma być bezpieczna, to także pozostałe rozwiązania techniczne zastosowane w rowerze o napędzie elektrycznym muszą być sprawne. Oświetlenie pojazdu musi działać prawidłowo, zaleca się przy tym stosowanie wydajnych świetlnie reflektorów LED“, stwierdza Jochen Hof. Na dobrą skuteczność hamowania ma wpływ regularne oczyszczanie tarcz hamulcowych albo - w przypadku hamulców szczękowych – felg oraz kontrolowanie linek i klocków hamulcowych. „Ponadto należy dokręcić także mocowania kół i kierownicy – pomaga to zapobiegać upadkom. Oczywiście na sprawne podróżowanie wpływają także: oczyszczony łańcuch i przekładnie oraz prawidłowe smarowanie.

 

Akumulatory są zasadniczo zaprojektowane do pracy w warunkach zimowych. Jednakże zaleca się odłączyć ładowanie, jeśli rower o napędzie elektrycznym przez noc stoi w bardzo zimnym miejscu. „Uwaga! Nie należy ładować akumulatora jeśli jest on zimny, lecz dopiero wtedy, gdy uzyska on temperaturę pokojową, następnie, na chwilę przed wyruszeniem w drogę, należy się z nim na chwilę udać w chłodne miejsce“, podkreśla Jochen Hof. Rozsądne jest zastosowanie okrycia termoizolacyjnego, ponieważ redukuje ono wrażliwość akumulatora na zimny wiatr podczas jazdy.

 

W przypadku, gdy w okresie zimy rower o napędzie elektrycznym nie jest używany, wtedy w żadnym wypadku nie należy pozostawiać na dłuższy czas akumulatora podłączonego do ładowarki. W razie dłuższych przerw w użytkowaniu Bosch zaleca poziom naładowania między 30% a 60%. Jest to sytuacja, gdy, w przypadku akumulatorów tego producenta, podczas przeprowadzonych testów świeciło się od dwóch do trzech diod. To, oraz temperatura w pomieszczeniu wynosząca między 10 a 20 stopni Celsjusza, wpływa bardzo pozytywnie na trwałość. I odwrotnie: w przypadku temperatur poniżej 10 stopni Celsjusza i dłuższego przechowywania do pełna naładowanego albo zupełnie rozładowanego akumulatora. Jeśli chcemy zrobić coś więcej, to w okresie zimowym możemy przechowywać akumulatory w specjalnych pudełkach.