Proszę czekać

Bezpieczna jazda zimą - garść porad od ekspertów DEKRA

W zimie zwykle jeździmy samochodem wolniej. Śliskie jezdnie i zła widoczność wpływają na ograniczenie tempa ruchu pojazdów po drogach. Zdarza się też, że - z powodu wypadków i pojawienia się na jezdniach pługopiaskarek - dochodzi do zatorów i dalszego spowolnienia ruchu. Kto w podróż wyruszy zbyt późno, tego nieuchronnie dopadnie stres, który łatwo może przyczynić się do powstania niebezpiecznych sytuacji. Jak tego uniknąć radzą eksperci DEKRA ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego.

 

  • Wyrusz w drogę wcześniej. „Jesienią i zimą zawsze należy zaplanować trochę więcej czasu na podróż i zwracać uwagę na komunikaty nadawane przez radio kierowców, aby nawet w przypadku niekorzystnych warunków na drodze i w ruchu drogowym nie znaleźć się pod presją czasu“, wyjaśnia Thomas Gut, ekspert DEKRA. „Gdy mamy odpowiedni zapas czasu, wówczas nie tak łatwo dopadnie nas pokusa rozwijania nadmiernej prędkości jazdy, czy też wykonywania niebezpiecznych manewrów wyprzedzania”.

 

  • Zachowaj większy odstęp od innych pojazdów. Do zmniejszenia prędkości i zwiększenia bezpieczeństwa przyczynisz się zachowując większy odstęp bezpieczeństwa. Drogi hamowania na mokrych, zabrudzonych drogach mogą się znacznie wydłużyć. Dlatego nie należy pamiętać o założeniu opon zimowych o odpowiedniej głębokości bieżnika. Przede wszystkim, przy ograniczonej widoczności spowodowanej przez mgłę, deszcz albo opady śniegu, należy koniecznie zachować większy odstęp od poprzedzającego pojazdu. Poza tym eksperci DEKRA zalecają z wyczuciem używać hamulców oraz z rozwagą przyśpieszać.

 

  • Nie ufaj bezgranicznie rozwiązaniom technicznym. „Należy pamiętać również o tym, że nawet najbardziej wydajne systemy towarzyszące kierowcy, montowane w nowoczesnych samochodach, nie są panaceum na zbyt szybką i ryzykowną jazdę", podkreśla Thomas Gut. Gdy podczas szybkiej jazdy w zakrętach po śliskiej jezdni opony pojazdu nie są w stanie utrzymać go w torze jazdy, oznacza to, że nawet najnowocześniejsze rozwiązania techniczne dochodzą już do granic swych możliwości.

 

  • Zachowaj ostrożność, gdy pada śnieg. W okresie jesienno-zimowym należy, bardziej niż zwykle, „mieć oczy szeroko otwarte i „nie pozwalać się zdekoncentrować “. Z uwagi na występowanie strumieni zimnego wiatru na wyeksponowanych miejscach, takich jak mosty, wzniesienia dróg, tunele albo leśne ścieżki, nagle może wystąpić oblodzenie. W takich miejscach zaleca się szczególnie ostrożną jazdę. 

 

Więcej porad znajdziesz tutaj.