Proszę czekać

Bezpieczna jazda jesienią. Radzą eksperci DEKRA

Jesień to opady deszczu, poranna mgła, boczny wiatr, poranne przymrozki i coraz szybciej zapadający zmrok. Dla kierowców oznacza to mokrą i śliską nawierzchnię oraz ograniczenia widoczności. Eksperci DEKRA przygotowali kilka porad, które pomogą przygotować się do jazdy samochodem w miesiącach jesiennych i wczesną zimą, aby każda podróż była w pełni bezpieczna.

 

  • Widzieć i być widzianym!

Deszcz, mgła albo szybko zapadający zmrok utrudniają widoczność kierowcy. Przed rozpoczęciem jazdy trzeba oczyścić szybę czołową z zalegających tam zabrudzeń. W przypadku niskiego położenia słońca i podczas jazdy o zmroku mogą one prowadzić do odbijania się światła. Jesienią trzeba też przeprowadzić test oświetlenia samochodu, aby upewnić się, że działa prawidłowo

  • Dobre przygotowanie do jazdy to podstawa!

Mgła lub silne opady deszczu i śniegu mogą znaczną wydłużyć, czy wręcz uniemożliwić dalszą jazdę. Gdy panują niekorzystne warunki pogodowe, dobrze jest wyjechać odpowiednio wcześniej oraz przygotować się do podróży. Do samochodu warto zabrać ciepły koc, ciepłe napoje w termosie oraz żywność (np. kilka opakowań ciastek) i dopilnować, że telefon jest w pełni naładowany - mogą okazać się nieodzowne, gdy samochód utknie w kilkugodzinnym korku. 

  • Uwaga na przebiegające przez jezdnię zwierzęta!

W okresie jesiennym trzeba szczególną ostrożność zachować podczas jazdy drogami wiodącymi przez lasy i obok pól uprawnych, ponieważ można wtedy napotkać na dzikie zwierzęta przebiegające przez jezdnię. Zderzenie np. z jeleniem może być bardzo niebezpiecznie, dlatego nigdy nie należy lekceważyć znaku ostrzegającego przed dziką zwierzyną (A-18b).

  • Zachowaj szczególną ostrożność podczas jazdy po zmierzchu!

Prowadząc po zmierzchu i o zmroku należy liczyć się z obecnością pieszych i rowerzystów poruszających się w ciemnej odzieży, bez oświetlenia i odblasków. Kierujący samochodami powinni zachować się ze szczególną ostrożność i rozwagę, zwracając szczególną uwagę na obecnych na drodze niechronionych uczestników ruchu drogowego.

 

Aby jesienią jeździć bezpiecznie trzeba, jak wyjaśnia Stefanie Ritter, ekspertka z zakresu badania wypadków drogowych w DEKRA, "reagować elastycznie, zmniejszyć prędkość, dostosować odstęp od poprzedzającego pojazdu i przygotować się na występowanie niebezpiecznych sytuacji".

 

Więcej porad ekspertów DEKRA znajdziesz tutaj.