Proszę czekać

Bezpieczna jazda hulajnogą elektryczną

Mimo że obecnie obowiązujące przepisy traktują korzystających z elektrycznych hulajnóg jako pieszych, w Polsce nastąpiła gwałtowna popularyzacja tego środka transportu. Umożliwia on bowiem sprawne i szybkie poruszanie się zwłaszcza po zatłoczonych ulicach dużych miast. Należy oczywiście pamiętać, iż użytkownicy hulajnóg mogą poruszać się jedynie po chodnikach, a jeśli takowych brak – lewym poboczem drogi lub lewą krawędzią jezdni. Jazda hulajnogą po jezdni lub ścieżce rowerowej grozi mandatem.

Obserwacje ekspertów wskazują jednak jasno, iż brak świadomości użytkowników hulajnóg co do tego, jak poruszać się nimi bezpiecznie i zgodnie z prawem, skutkuje coraz częstszymi kolizjami na chodniku. „Jazdy na hulajnodze trzeba się nauczyć, tak jak uczymy się poruszania na rowerze” – komentuje ekspert z zakresu badania wypadków drogowych w DEKRA, Markus Egelhaaf. Początkujący użytkownicy powinni najpierw zapoznać się z właściwościami jezdnymi hulajnóg w bezpiecznej strefie: przećwiczyć hamowanie i prawidłowe przemieszczanie ciężaru ciała. Wszystkie nieprzemyślane manewry przy dużej szybkości mogą skutkować upadkiem.

Użytkownikom hulajnóg zaleca się także ostrożność, zwłaszcza w przypadku mokrej, zanieczyszczonej lub nierównej powierzchni. Mimo że póki co nie ma takiego wymogu w przepisach, niektóre wypożyczalnie hulajnóg zabraniają jazdy bez kasku. Markus Egelhaaf tłumaczy, iż ma to swoje uzasadnienie. Z badań przeprowadzonych w USA wynika, że wskutek upadku prawie co drugi kierujący odniósł obrażenia głowy.

Dopóki polskie prawo nie ureguluje statusu osób poruszających się na e-hulajnogach, może dochodzić do częstych wypadków. Aby tego uniknąć, zaleca się zwiększoną ostrożność, koncentrację oraz wzajemny szacunek.